Uzależnienie od hazardu – poważny problem?

Nie trzeba daleko się rozglądać, aby dostrzec osoby, które w mniejszym bądź większym stopniu miały do czynienia z hazardem. Zakłady bukmacherskie czy też lokale z automatami do gier są praktycznie na wyciągnięcie w każdej miejscowości w Polsce. Od wielu lat istnieje również możliwość rozpoczęcia gry przez internet. Z tego powodu sporo ludzi wpadło w swoisty nałóg związany z grami hazardowymi. Niewinne początki z obstawianiem spotkań bądź gier losowych zaczęły nabierać u nich coraz poważniejszych barw. W końcu uświadomili oni sobie, że to po prostu uzależnienie od hazardu. Jakie może ona nieść konsekwencje?

Kogo dotyka hazard?

W rzeczywistości hazardziści pochodzą z różnych grup społecznych. Wśród nich można znaleźć zarówno osoby biedne, jak i osoby z klasy średniej bądź nawet prawdziwych bogaczy. Już na samym starcie ten fakt pokazuje nam, że to nie pieniądze są głównym powodem dla większości osób, którzy zaczynają grać w gry hazardowe. Oczywiście chęć zdobycia szybkich pieniędzy jest w pewnym stopniu również ważna, jednak kluczowa jest także chęć poczucia większych emocji czy też oddanie się w całkowicie inny świat. I tutaj zaczynają problemy.
Hazard pojawia się najczęściej u osób młodych, uczęszczających do szkoły średniej bądź studentów. Dotyczy również osób będących w stałych związkach partnerskich. Jak więc widać pomimo skłonności kilku grup, uzależnienie od hazardu może dotyczyć każdego człowieka.

Zmiana człowieka poprzez hazard

Osoba dotknięta hazardem potrafi o 180 stopni zmienić swoje zachowanie. Zarówno wedle swoich bliskich, rodziny, przyjaciół, partnera życiowego, a tym bardziej osób trzecich. W pewnym momencie u osób uzależnionych chodzi już tylko i wyłącznie o emocje. Nie jest ważne czy nastąpiła przegrana u bukmachera czy też wygrana. Osoby uzależnione już po kilku chwilach o tym zapominają. Liczy się dla nich tylko ten dreszczyk emocji, który wywoływany jest poprzez iluzję dużej wygranej. Jeżeli wygrają, to chcą więcej i więcej. Natomiast jeśli przegrają, to chcą jak najszybciej to odrobić. Wtedy zaczynają się już nawet problemy na płaszczyźnie finansowej. Pożyczki, kredyty czy też oszukiwanie rodziny – tylko po to, aby zdobyć środki pieniężne potrzebne do gier hazardowych.

Problem hazardu w Polsce, jak i na całym świecie jest coraz poważniejszy. Firmy bukmacherskie stosują wiele trików oraz zagrywek, aby zachęcić nowe osoby do skorzystania z ich oferty bukmacherskiej. Niewinne początki bardzo szybko mogą przeobrazić się w poważne kłopoty życiowe. Warto więc kontrolować pod tym względem nie tylko siebie, ale także naszych najbliższych. Warto wspomnieć, że osoby, które odczuwają uzależnienie od hazardu wymagają najczęściej profesjonalnej pomocy terapeutycznej. W przeciwnym przypadku ciągle wracają do tego, co jest dla nich największą pokusą. Nie warto dopuszczać do takiego stanu – trzeba działać zdecydowanie już w przypadku pojawienia się pierwszych syndromów poważnego uzależnienia, jakim jest hazard.